Personale på Dalgasskolen

 

Ledelse, administration og Koordination

Skoleleder

Jan Christensen

jan@dalgasskolen-aarhus.dk

 

Administrativ leder

Ole Sig

ole@dalgasskolen-aarhus.dk

 

Køkkenleder

Ulla Rasmussen

ulla@dalgasskolen-aarhus.dk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Studieforberedende tilbud Aveny / Atlas

Koordinator

Astrid Bjørnskov Thorhauge

astrid@dalgasskolen-aarhus.dk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Studiekammeret

Koordinator og vejleder

Sanne Bjerre-Hyldgaard

sanne@dalgasskolen-aarhus.dk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Undervisere

Asse Due  - Keramik 

Astrid Bjerg - Filmkundskab, Fredagsfilm

Astrid Bjørnskov Thorhauge - Aveny, dansk, drama, skriveværksted

Astrid Hellerup Madsen - Skriv løs, Litteratur

Beate Winkler-Nørlem - Tysk

Benny Morthorst - Musik

Carmen Kristensen - Spansk

Doron Haahr  - Bag om nyhederne, Historie & Atlas

Dorthe Bach Sørensen - Vævning, strikning, oplev Aarhus

Ina Mouritzen - Skriv løs!, Litteratur, Filmkundskab, Fredagsfilm (På barsel)

Kamma Schmidt - Yoga

Lisbeth Nielsen - Syning, matematik & engelsk

Lise Zederkof - Kreativt værksted

Mette Maagaard - Musik

Nikolaj Boysen - Musik

Olga Witte - Dalgas Lytter & antropologi

Per Schnoor Kristensen - IT & vandrehold

Pernille Overø - Bevægelse & dans, opmærksom bevægelse

Rikkemaiah Fischer - Aveny

Rikke Hjorth-Hvillum - Fransk

Sanne Bjerre-Hyldgaard - Atlas, Aveny, Studiekammeret

Thora Knudsen - Foto

Tina Lynge Skovmand - Foto, tegning & acrylmaleri

Ulla Rasmussen - Madlavning & styrketræning

Vibeke Hansen - Musik

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Køkken/Café


Ulla Rasmussen - Køkkenleder

Hanne Larsen - Café/køkken

Rosa K. Nielsen  - Café/køkken

Per Jensen - Café /køkken/kontor

Sanne Kristensen - Café/køkken

Peter Ebbesen - Café/køkken

Jesper Mains - Café/køkken

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kontor

Ole Sig - Administrativ leder

Per Jensen - Café/køkken/kontor

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pedel

Kurt Jensen - Pedel

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Rengøring

Zorica Ovuca - Rengøring

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________